Jesteś tutaj: Home > praca > Za i przeciw biznesu.

Za i przeciw biznesu.

Często nurtuje nas pytanie czy własny biznes się opłaca? Czy pracować dla siebie czy na etacie? Co bardziej się opłaca? Założenie własnej działalności gospodarczej w każdym przypadku musi być decyzją bardzo dobrze przemyślaną. Decyzja nie może być podjęta zbyt pochopnie, gdyż wiąże nas z wieloma zobowiązaniami wobec urzędów oraz ryzykiem utraty wkładu finansowego. Własny biznes ma zrówno zalety jak i wady, każda strona biznesu musi być dobrze rozpatrzona. Analiza wstępna powinna przede wszystkim zawierać przewidywane przychody, koszty poniesione na rzecz przychodów, składki, podatki oraz ewentualne utrzymanie pracowników. Z podjęciem każdej poważnej decyzji wiąże się ryzyko, jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Aby na wstępie nie podejmować zbyt dużego ryzyka, może warto zaczynać od interesu nie wymagającego dużych nakładów z naszej strony. W dzisiejszych czasach ilość różnorodnych firm obecnych na rynku umożliwia wybór najkorzystniejszych produktów, porad i informacji potrzebnych na start. Internet jest jednym z wyjść, a zarówno bardzo dobry i darmowym źródłem informacji, które może pomóc w wielu kwestiach dotyczących działalności gospodarczej. A więc… Jeśli myślisz o swoim biznesie i masz głowę na karku, chcesz robić to co kochasz i sam sobie być szefem próbuj!
 
Pomysł na TopFirmę.
Fryzjer, kosmetyczka, cukiernia, mechanik samochodowy i wiele innych… Co będzie numerem jeden na obecnym rynku? Każdy kto planuje własny biznes musi przed samym sobą odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: ” Jaką branżą się zajmie”? Czym musi zajmować się firma w obecnych czasach kryzysu i natłoku przedsiębiorstw, aby przynosiło zyski, to ma podstawowe znaczenie. Wpływ na powodzenie ma wiele kwestii: lokalizacja (wieś, centrum miasta, peryferia), ilość mieszkańców, wielkość posiadanego kapitału, zapotrzebowanie lokalnych mieszkańców na dane usługi lub produkty. Jednak główną rolę przy podejmowanie tej decyzji musi grać doświadczenie, specjalizacja oraz pasja przyszłego szefa, aby robić to w czym jest najlepszy i odda się temu w pełni. Jest kilka branż, na które zapotrzebowanie będzie zawsze i wszędzie, a sukces zależy tylko od nas. Należą do nich: sklepy spożywczo-przemysłowe, klubiki dziecięce, bary, motele, zakłady pogrzbowe, fryzjerzy itd. W wielu branżach można zarobić bez ogromnego wkładu finansowego czy wyższego wykształcenia. Sukces interesu będzie w dużym stopniu zależał od przedsiębiorcy, celem musi być bezkonkurencyjność w świadczonych usługach, kontakcie z klientem, reklamą oraz jedna z ważniejszych rzeczy – cena, im niższa tym bardziej atrakcyjna. Miano TopFirmy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, lubisz gotować zostań właścicielem małej gastronomii, masz doświadczenie w budowlance nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został szefem firmy remontowo-budowlanej. Twoja pasja przy odrobinie chęci może niedługo stać się dochodowym biznesem, co oczywiście nie wydarzy się od samego początku, ponieważ wszystko wymaga starać i pracy. Jak widać wybór branży wcale nie musi być przeszkodą na drodze do założenia działalności gospodarczej.
Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej trzeba brać pod uwagę zarówno za jak i przeciw, nie zawsze przewaga wad musi być negatywna, można postawić sobie za cel niwelacje wad i zamianę ich na zalety. Do najatrakcyjniejszych zalet prowadzenia własnego przedsiębiorstwa jest perspektywa pracy i rozwoju na własny rachunek, brak przełożonych i zarobki zależne tylko od Ciebie. Ile poświęcenia i serca włożysz w biznes wróci się z nawiązką. Należy pamiętać, że na samym starcie nie wszystko będzie idealnie, jednak nie można się zniechęcać tylko trudności traktować jako zachętę do działania. Ze względu na istniejące wady nie każdy nadaje się na szefa, dla słabszych osobowości ryzyko niepowodzenia jest ciężarem nie do udźwignięcia, i nie czują się na siłach sprostać formalnością i biurokracji.Trzeba pamiętać, że tę poprzeczkę można przekroczyć, w każdym urzędzie uzyska się pomoc w jakiejkolwiek sprawie. Decyzja o założeniu działalności musi należeć tylko do nas, trzeba zdać sobie sprawę na ile nas stać nie tylko pod względem finansowym, ale także czasowym jak i emocjonalnym, ponieważ w każdą czynność trzeba maksymalnie się zaangażować. Na początku drogi wyrzucamy z głowy listę was, gdyż mogą przeszkodzi w drodze do sukcesu. Ryzyko musi być brane pod uwagę, ale nie może wiązać rąk, bezczynność może wszystko zaprzepaścić. Dogłębnej analizie muszą zostać poddane nasze predyspozycje oraz umiejętność samoorganizacji , tylko wtedy można cieszyć się zaletami bycia szefem. 
 
Grunt to biznesplan.
Zakładając firmę zastanawiamy się dlaczego biznesplan jest taki ważny? Biznesplan to opis założonych krótko i długoterminowych celów przedsiębiorstwa. Sporządzenie dobrego biznesplanu to połowa sukcesu przy własnym biznesie. Niestety do tej port większość przyszłych przedsiębiorców traktuje go jako niechcianą konieczność. Kolejny krok, który ma ‘umilić’ życie w procesie rejestracji firmy. Ogromna ilość osób traktuje papierkową robotę jako niepotrzebny obowiązek i marnowanie czasu. Z takim podejściem do interseu, chyba nie warto zawracać sobie tym głowy. Biznesplan, oczywiście odpowiednio sporządzony i dokładnie przemyślany jest bardzo pomocnym elementem. Może on pomóc w uzyskaniu korzystnych pomocy na zasoby firmy oraz dotacji. Przedsiębiorca posiadający biznesplan jest świadomy swojej działalności, co jest na plus dla niego. Świadomy szef to istotna zaleta w prowadzeniu własnej firmy, wie jakie cele ma postawione działalność, co i za ile oferuje, jaką pozycję zajmuje na rynku oraz jakie możliwości przed nią stoją. Biznesplan w bardzo dużym stopniu usprawnia działanie firmy i pomaga przedsiębiorcy w odpowiedniej realizacji celów. Może on także ‘otworzyć oczy’, że początkowe założenia firmy są złe i nieopłacalne i należy poprawić strukturę planowanego przedsiębiorstwa. Dokładna analiza punktów biznesplanu pozwala ocenić szanse prowadzenia działalności gospodarczej. Rzetelnie opracowny plan może zastąpić wujka z Ameryki i otworzyć drzwi banków i urzędów, aby uzyskać kapitał początkowy. Będą one przychylniej traktować kogoś kto z góry ma dokładnie opracowane sensowne cele, co brzmi realistycznie, a nie bajkowo. Główne założenie biznesplanu to zrozumiały i łatwy język pisania, bo nie każdy kto będzie go czytał musi znać się na danej dziedzinie. Przejrzysty, estetyczny i łatwy dokument z powodzeniem przyciągnie uwagę. Więc… biznesplan się opłaca.
 
Pierwszy milion na wsi.
Pochodzisz ze wsi? Masz środki i warunki na własny biznes? Nie wiesz co będzie opłacalne i nie doprowadzi Cię do bankructwa;. Pierwszy krok to rozeznanie w terenie. Jaki rejon, ilu mieszkańców gminy, jakie działalności już funkcjonują, a czego brak w Twojej miejscowości. W dużym stopniu mogą pomóc rozmowy z mieszkańcami, czym oni byliby zainteresowani, ich opinia będzie bardzo pomocna, bo to oni będą klientami, bez nich interes spisany jest na straty. Tereny wiejskie to głównie obszar rolniczy: hodowla zwierząt, uprawa roślin, więc może coś z tej branży, np. nawozy, pasze, sadzonki i wiele innych potrzebnych na wsi produktów. Wieś to żyła złota dla początkującyh przedsiębiorców, ponieważ tereny i lokale są tańsze niż w centrum miasta, na wsi nie ma natłoku firm jak w mieście, co znacznie ułatwia funkcjonowanie i zapewnia znaczną ilość odbiorców. Duże możliwości daję Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, otworzyły drzwi dla chętnych na rozwój wsi i przewidują dla nich dotacje unijne, zazwyczja w znacznym stopniu zapewniające firmie byt i możliwości rozwoju. Warunki panujące na wsi sprzyjają również zakładaniu firm, tj. gospodarstwa agroturystyczne czy wioski tematyczne, kto by nie chciał odpocząć, a przy okazji podziwiać krajobrazy wiejskie i oddychać świeżym powietrzem. Na wsiach z licznymi rzeakami i jeziorami można zarobić na łódkach i kajakach, wypożyczalnia lub organizacja spływów, może być dochodowym zajęciem. W większych gminach można pomyśleć o salonie fryzjerkim, kosmetycznym, oczywiście kiedy nie ma ich za dużo. Konkurencyjne ceny, dobrze wykonywane usługi oraz miła atmosfera będą magnesem na klientów. Jak widać wieś nie jest już skazana na utrzymywanie się z gospodarstw, powstało wiele nowych możliwości dla planujących otworzyć biznes na wsi. Dobrze przemyślany biznes może być dla przedsiębiorcy źródłem dużych zysków.
 
Mały wkład do sukcesu. 
Wiele osób mających dość pracy na czyjś rachunek, zastanawia się czy beż miliona na koncie można rozkręcić własny biznes. Usłyszymy wiele opinii ‘ specjalistów’ na temat własnej działalności, aby mieć własny biznes potrzebne są worki z pieniędzmi. A co z tymi, którzy posiadają minimalny kapitał na start czy to ich skreśla? Oczywiście, że nie. Każdy ma taką samą możliwość na sukces i powodzenie. Pieniądze nigdy nie zastąpią dobrego pomysłu na firmę czy smykałki do interesów. Znaczna ilość osób bezrobotnych, zwiększa ilość nowych firm, próbują oni małych biznesów, gdyż problemem są pieniądze. Firma niestety zawsze wiąże się z wydatkami, można jednak je ograniczyć, ale nigdy do zera. Duże możliwości w dzisiejszych czasach daje nam technologia, komputery, telefony to już może być początek działalności. Biznes internetowy staje się co raz bardziej popularnym działem przedsiębiorstw. Znając się na komputerach i internecie, można tworzyć strony www, blogi, sklepy on-line, dodawanie aukcji na portalach tj. allegro czy ebay, to może być pierwszym krokiem do naszego interesu. Jeżeli irytuje Cię komputer i monotonia, wolisz ruch i powietrze, kolejnym pomysłem jest pomoc w domu i ogrodzie. Domu zawsze wymagają sprzątani, a ogrody pielęgnacji, może to będzie start działalności. Lubisz zwierzęta? A czas spędzony z nimi sprawia Ci radość? Można połączyć przyjemne z pożytecznym, pies sąsiadów potrzebuje spacerów, pielęgnacji lub opieki pod nieobecność właścicieli. To bardzo dobry pomysł na biznes. Jak widać nie zawsze własna działalność wiąże się z dużymi kosztami, do rozpoczęcia niektórych prac wystarczy mały nakład lub narzędzia i przedmioty, które posiadmy. Wielkość wkładu finansowego na rozpoczęcie nie ma dużego znaczenia, główną rolą będzie odgrywała jakość świadczonych usług oraz satysfacja klienta z naszej pracy. Dzięki jego zadowoleniu i polecaniu innym, nasz mały kapitał możę przekształcić się w dużę dochody dla przedsiębiorcy.
 
Być freelancerem.
Zacznijmy od tego, kto to jest freelancer. Jest to osoba nie pracująca na etacie, w zamian realizuje zdobyte przez siebie zlecenia. Freelancer może specjalizować się w jednej lub kilku dziedzinach. Praca w takim trybie stała się ostatnimi czasy bardzo popularna dzięki internetowi, to właśnie tam można znaleźć bardzo dużą ilość zleceń. Zlenienia w dużej mierze dotyczą zagadnień informatycznych jak projektowanie stron internetowych czy grafiki. Bycie wolnym strzelcem jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zarobić tylko na własną korzyść i lubiących pracować samemu beż natłoku panującego w firmach, gdy pracuje się na etacie. Greelancing tp nie tylko życie jak w bajce, ale wiążą się z tym liczne wyzwania oraz znakomita umiejętność samoorganizacji. Zlecenie podejmują najchętniej młode osoby, które przyjmują taką formę pracy chcę zamanifestować swoją wolność i niepodległość szefom i kierownikom. Bycie samemu sobie szefem wymaga dyscypliny, dobrej organizacji i oczywiście wiedzy i umiejętnośco w danej dziedzinie. Pracując w takiej formie nic nas nie ogranicz, nie ma wyznaczonym ram ani granic, można przyjmować tyle zleceń ile jesteśmy w stanie zrealizować, praca może odbywać się 24h\dobę, 7 dni w tygodniu, nikt o tym nie decyduje tylko my sami. By ie greelancerem jest znakomitym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, ponieważ nie każda firma jest dla nich przychylna, a freelancing można wykonywać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Obecnie na portalach internetowych z ogłoszeniami można znaleźć wiele odpowiednich dla siebie ogłoszeń z dziedzi informatyki, grafiki, prowadzenia księgowości, tworzenie tekstów. W każdej ofercie określane jest dokładne czego wymaga zleceniodawca, jaki czas jest przeznaczony na wykonanie zlecenia oraz rodzaj wynagrodzenia. Bycie freelancerem jest idealnych rozwiązanie dla osób, które potrafią być szefem i pracownikiem w jeden osobie.

Comments are closed.