Jesteś tutaj: Home > Handel, Własny biznes > Problemy polskiego przedsiębiorcy

Problemy polskiego przedsiębiorcy

41O tym, że prowadzenie własnego biznesu nie jest proste, wiedzą chyba wszyscy posiadacze własnych przedsiębiorstw. Poza problemami finansowymi i związanymi z samą działalnością, niestety co chwila można natknąć się na wyboje, które zapewnia nam państwo. Polska znajduje się dopiero na 45. miejscu w światowym rankingu łatwości w prowadzeniu firmy.
System podatkowy, z jakim muszą zmierzyć się przedsiębiorcy, do łatwych nie należy. Szacuje się, że statystycznie, właściciel firmy musi spędzić co roku 286 godzin w Urzędzie Skarbowym. To ponad siedem tygodni roboczych, a więc prawie dwa miesiące. Choć z roku na rok widać poprawę, to reforma systemu podatkowego jest sprawą palącą. Nie wiadomo tylko, czy przedsiębiorcy mają faktycznie coraz łatwiej, czy po prostu się przyzwyczaili.
Kolejnym problemem jest przerost biurokracji.
Chcąc założyć własną firmę, czeka nas mnóstwo dokumentów do wypełnienia i jeden z najdłuższych w Europie czasów oczekiwania na podjęcie decyzji. Na 189 krajów, Polska zajęła niezbyt zaszczytne, bo 116. miejsce jeśli chodzi o łatwość zakładania firmy.

Comments are closed.