Jesteś tutaj: Home > Biznes > 6 kroków na start, czyli jak założyć firmę.

6 kroków na start, czyli jak założyć firmę.

Do założenia własnej działalności gospodarczej nie wystarczy tylko dobry pomysł, czy znajomość danej dziedziny. Nie da się wystartować bez chociażby minimalnego wkładu finansowego oraz znacznej ilości czasu na załatwienie formalności co nie zawsze w dzisiejszej dobie internetu musi wiązać się z wizytami w urzędach. Część formularzy można wysyłać drogą elektroniczną, co znacznie ułatwia proces realizacji firmy, nie musimy biegać z teczką od urzędu do urzędu.
Podstawy założenia działalności gospodarczej można opisać w 6 krokach:
KROK I: Rejestracja przedsiębiorcy ( złożenie odpowiedniego wniosku CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działaności Gospodarczej do odpowiedniego Urzędu Gminy\Miasta)
KROK II: Uzyskanie odpowiednich zezwoleń zależnych od rodzaju działalności gospodarczej, np. koncesji (alkohol), zezwoleń (apteka), podwyższenia kwalifikacji.
KROK III: Uzyskanie numeru REGON ( rejestracja w Urzędzie Statystycznym)
KROK IV: Konto bankowe firmy oraz wyrobienie pieczątki firmowej (konto bankowe nie zawsze jest wymagane)
KROK V: Zgłoszenie przedsiębiorcy i pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ZUS ( na zgłoszenie przypada 7 dni)
KROK VI: Zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o zatrudnieniu pracowników ( 30 dni na zgłoszenie, co wiąże się z obowiązkiem płacenia składek na Fundusz Pracy i Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych).
Każdy krok w tym procesie wymaga pełnej uwagi i zaangażowania, gdyż łatwo popełnić błąd co znacznie wydłuża proces, Pomocą służy internet, można wyszukać wiele przydatnych informacji, pobrać oraz wysłać potrzebne formularze. Urzędy również idąc z postępem czasu nie stawiają barier na drodze osób dopiero wdrażających się w świat biznesu.

Leave a Reply